Rwa kulszowa – czym jest, jakie są jej objawy, jak leczyć?

6 marca 2023

Rwa kulszowa jest zespołem objawów, które powiązane są z uciskiem na nerwy rdzeniowe L4, L5 lub S1 będące częścią nerwu kulszowego lub na przebieg nerwu kulszowego. Rwa kulszowa pojawia się w dolnej części kręgosłupa – może mieć postać ostrą lub przewlekłą i skutecznie utrudniać codziennego funkcjonowanie.

Czym objawia się rwa kulszowa?

Rwa kulszowa może pojawić się nagle lub narastać stopniowo. Postać ostra może trwać od 3 do 10 tygodni, a przewlekła powyżej kilkunastu tygodni. Charakterystyczny dla rwy kulszowej jest jej ostry, paraliżujący ból okolicy lędźwiowej, promieniujący do kończyn dolnych. Typowy dla niej jest ból narastający przy pochylaniu się, a także objaw Lasègue’a, czyli ból zwiększający się podczas unoszenia nogi w pozycji leżącej na plecach. Współobjawami do bólu bywa drętwienie ciała, parastezję kończyn dolnych, zaburzenia czucia, ograniczenie ruchomości czy zmniejszy siły mięśni. W ciężkich przypadkach objawem mogą być zaburzenia poruszania się.

Rwa kulszowa – skąd się bierze?

Jako główną przyczynę pojawiania się rwy kulszowej uważa się dyskopatię na odcinkach kręgosłupa, po których przebiega nerwy rdzeniowe L4, L5 i S1. Może pojawić się zupełnie niespodziewanie, np. podczas nagłego wysiłku fizycznego. Do jej innych przyczyn zaliczają się różnego rodzaju stany, które mogą podrażnić nerw na jego przebiegu:

 • stany zapalne,
 • choroby drobnoustrojowe (np. cukrzyca)
 • zmiany nowotworowe
 • urazu, który jest efektem uszkodzenia nerwu
 • zespół mięśni gruszkowatych
 • kręgozmyk (schorzenie polegająca na przesuwaniu się jednego kręgu na drugi)
 • choroby zakaźne;

Na wystąpienie rwy kulszowej mają wpływ też inne aspekty. Wśród nich jest:

 • siedzący tryb życia,
 • praca w pozycji siedzącej,
 • praca fizyczna, w której podnosi się ciężary,
 • otyłość,
 • niezdrowa dieta
 • ciąża.

Jak leczyć rwę kulszową?


Metoda leczenia dopierana jest w zależności od zaawansowania choroby, a także diagnozy wystawianej po dokładnym badaniu korzeniowym i neurologicznym. Leczenie rwy kulszowej może odbywać się poprzez farmakoterapię, terapię manualną i masaż, fizykoterapię czy kinezyterapię. Podczas bólu pomocne mogą być też okłady. W przypadku rwy kulszowej, poza specjalnie dobranymi zabiegami, pomocne są ortopedyczne poduszki do siedzenia. W ciężkich przypadkach rwy kulszowej konieczna może być interwencja chirurgiczna.

Profilaktyka rwy kulszowe – poduszki ortopedyczne


By zmniejszyć szansę na wystąpienie rwy kulszowej, warto zadbać o profilaktykę. Istotne jest utrzymywanie prawidłowej postawy ciała, regularny ruch, a także szczególna troska o kręgosłup podczas pracy siedzącej. Na to ostatnie, świetnym sposobem są wcześniej wspomniane poduszki ortopedyczne. Najlepszą propozycją do rwy kulszowej będą poduszki FISH i MOON (dostępne w wersji dla kobiet i dla mężczyzn). Poduszka FISH od suNew to poduszka przeznaczona na fotele miękkie (jest idealna dla pracowników biurowych i kierowców zawodowych), odbarczająca nerw kulszowy i układ limfatyczny pośladków i ud. Poduszka MOON jest poduszką, którą wykorzystywaną w terapii – jest idealna do treningu w utrzymywaniu prawidłowej pozycji kręgosłupa i pomaga utrzymać neutralną pozycję odcinka lędźwiowego, tym samym zmniejszając ryzyku występowania bóli kręgosłupa i wspomagania leczenia objawów rwy kulszowej. Obie te poduszki ortopedyczne odciążające odcinek lędźwiowy, w połączeniu z odpowiednio dobraną fizjoterapią, są skutecznymi sojusznikami podczas rwy kulszowej.

Sprawdź dostępne terminy na wizyty w Gabinet Masażu Piotr Harmoza i poznaj ofertę poduszek ortopedycznych.