Co to jest dyskopatia i jak ją leczyć?

 

Dyskopatia to choroba zwyrodnieniowa dotykająca krążka międzykręgowego, czyli tzw. dysku. Dyskopatia jest jednym z najczęściej występujących chorób kręgosłupa. Jakie są jej objawy i w jaki sposób można ją leczyć?

Jak zrozumieć dyskopatię z punktu widzenia Pacjenta?

Zacznijmy od tego, czym jest krążek międzykręgowy, nazywany potoczenie dyskiem. Krążek międzykręgowy jest elastycznym elementem oddzielającym poszczególne kręgi kręgosłupa od siebie. Są rodzajem amortyzatorów, które znajdują się między kręgami i pomagają w absorpcji sił podczas ruchu. Dyskopatia jest klasyfikowana na:

 

– dyskopatię stabilną, w której pierścień włóknisty jest pęknięty, ale jego fragmenty nie wysuwają się na zewnątrz

– dyskopatię niestabilną, w której fragmenty zewnętrznego pierścienia włóknistego dysku ulegają uszkodzeniu i wysuwają się na zewnątrz, uciskając przy tym na nerw lub rdzeń kręgowy.

 

Dyskopatia — przyczyny

 

Co powoduje dyskopatię? Najczęstszą przyczyną występowania dyskopatii jest nadmierne obciążenie kręgosłupa lub utrzymywanie ciała w nieprawidłowej pozycji. Wady postawy, otyłość, brak aktywności fizycznej, anatomicznie zwężony kanał kręgowy czy uwarunkowania genetyczne to kolejne możliwości spowodowania dyskopatii.

 

Dyskopatia — objawy

 

Jakie są objawy dyskopatii? W dyskopatii są różne stadia zaawansowania choroby. Na samym początku może być to umiarkowany ból kręgosłupa (szczególnie w odcinku lędźwiowym), który występuje tylko po długotrwałym trzymaniu siedzącej pozycji, np. po całym dniu pracy siedzącej czy jeździe autem. Objawy te stopniowo mogą się zaogniać, aż do ostrego zespołu bólowego kręgosłupa, trwającego nawet kilka godzin. Do najczęstszych objawów dyskopatii zaliczamy:

 

– ból pleców lub karku, który może się nasilać podczas długiego siedzenia,

– drętwienie lub mrowienie w kończynach (szczególnie w nogach), co może być spowodowane uciskiem na nerw,

– osłabienie mięśni, szczególnie w kończynach dolnych,

– problemy z koordynacją ruchów,

– ograniczenie ruchomości w odcinku kręgosłupa, gdzie znajduje się uszkodzony dysk.

 

Utrzymujące się dłużej niż 4-6 tygodni objawy warto skonsultować z lekarzem, a w przypadku silnego epizodu bólowego, który utrudnia funkcjonowanie, należy jak najszybciej udać się do lekarza lub specjalisty.

W najbardziej zaawansowanym stadium nieuniknione może okazać się leczenie operacyjne. W większości jednak przypadków leczenie opiera się na metodach zachowawczych. Zalicza się do niej leczenie za pomocą:

 

– terapii ułożeniowej,

– farmakologii,

– fizykoterapii,

– terapii manualnej,

– tapingu, a także ćwiczeń rozciągających i wzmacniających

fizjoterapią.

 

Dyskopatia a fizjoterapia

 

Popularnym rozwiązaniem w przypadku bólu jest fizjoterapia. Odpowiednio dobrana pod pacjenta, łagodzi, a nawet eliminuje ból, zmniejsza napięcie w mięśniach, przywraca prawidłową ruchomość w danych segmentach ruchowych kręgosłupa, a także dąży do balansu mięśniowego. Podczas fizjoterapii, pacjent dodatkowo uczy się postaw chodzenia i siedzenia, które mniej obciążają kręgosłup. Prawidłowa postawa jest formą profilaktyki dyskopatii. Poza tym, podczas fizjoterapii, fizjoterapeuta dobiera dla pacjenta ćwiczenia, które pozwalające zwiększyć ruchomość kręgosłupa i uwolnic od bólu.

Metoda fizjoterapi którą sie posługuję w gabinecie Relaks&Terapia Harmoza Piotr to kinetic control, jest to metoda opracowana przez lekarzy i fizjologów specjalistów ortopedii, neurologów, rehabilitanów którzy na podstawie testów klinicznych określają metodykę pracy i progres.

 

Podsumowując:

 

Dyskopatia to choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa, która może powodować ból pleców, szyi i kończyn. W leczeniu dyskopatii ważna jest rehabilitacja, która pomaga wzmocnić mięśnie i poprawić elastyczność kręgosłupa. W Gdańsku istnieje miejsce oferujące terapię dla osób cierpiących na dyskopatię. Dodatkowo masaż jaki oferujemy jest skuteczną metodą na złagodzenie bólu i napięcia mięśniowego w okolicach kręgosłupa. W naszym gabinecie oferujemy vouchery na masaż jako dobry prezentem dla bliskiej osoby borykającej się z bólem kręgosłupa i poduszki do siedzenia które pomagają i przyspieszaja proces rehabilitacji i rekonwalescencji pod nazwą suNew Monn Balance. sklep https:// www.pillowsunew.com

Najważniejsze jest, by prowadzić fizjoterapię dopasowaną pod potrzeby i stan pacjenta. Jeśli zależy Ci na indywidualnym podejściu, to sprawdź ofertę Gabinet Masaż Gdańsk Piotr Harmoza i oddaj się w ręce specjalisty! 

Kontakt

ul. Burzyńskiego 6b/1b, 80-462 Gdańsk

+48 513 818 977

Godziny pracy:

Pn. – Pt.: 8:00 – 21:00

Kontakt | Masaże Gdańsk

Copyright © 2021 Masaże Gdańsk

Kontakt | Masaże Gdańsk

Copyright © 2021 Masaże Gdańsk