Masaż segmentarny

12 grudnia 2022

Na czym polega masaż segmentarny? Skąd się wziął? Dla kogo będzie dobrym rozwiązaniem?

Masaż segmentarny – skąd się wziął?

Masaż segmentarny ma swój początek w XX wieku. Inaczej nazywa się go leczniczym masażem odruchowym. Właśnie wtedy neurofizjolog Henry Head doszedł przełomowego stwierdzenia. Zauważył on, że określone odcinki skóry, tzw.dermatomy, podczas chorób poszczególnych narządów, są wyjątkowo wrażliwe na bodźce. Objawia się to odczuwaniem ucisku, ciepła czy zimna jako bólu. Powiązany jest neurofizjologicznymi połączeniami między obszarami skóry, tkanki łącznej i mięśniowej z narządami wewnętrznymi – unerwionowymi czuciowo z tego samego dermatomu (segmentu rdzenia kręgowego).

Na czym polega masaż segmentarny?

Główne założenie tego masażu to opracowanie odruchowych zmian tkankowych. Masaż rozpoczyna się od opracowania kręgosłupa . masując od dołu go grzbietu, grzbiet – od dołu do góry, a także od linii pachowej środkowej do kręgosłupa, obręcz, barkową i kark. Podczas masażu masażysta dostosowuje siłę do ilości pobudzanych receptorów. Im większa jest masowana powierzchnia, tym większej siły można użyć. Pierwsze masaże są delikatniejsze, w celu przygotowania tkanki do zasadniczego masażu. Wykonuje się go w pozycji leżącej lub/i stojącej. Zanim przejdzie się do masażu, należy wyszukać się wszystkie zmiany odruchowe. Najpierw usuwane się napięcie powierzchniowe, dopiero potem przechodzi się głębszych tkanek. Masaż trwa od 20 do 30 minut. Stosuje się w nim: głaskanie, rozcieranie, wałkowanie, ugniatanie, wibrację. Poza tym występują chwyty takie jak: piłowanie, śrubowanie, chwyt międzykolcowy, rolowanie, pociąganie, posuwanie, sprężynowanie klatki piersiowej czy inne.

Czym są odruchowe zmiany tkankowe?

  • Przeczulica skórna w dolnym odcinku klatki piersiowej w segmentach Th6-Th10 – oznaczają zaburzenie pęcherzyka żółciowego
  • rozstępy w okolicy przykręgosłupowej – zmiany zapalne w kręgosłupie
  • Rozszerzone naczynia krwionośne po stronie chorego płuca (na wysokości 2 i 3 żebra )- schorzenia płuc
  • boczne skrzywienie kręgosłupa – kamica nerkowa.

I nie tylko… Prawidłowo rozpoznanie odruchów jest kluczem do udanego masażu segmentarnego.

Wskazania do masażu segmentarnego

Wskazaniami do tego zabiegu są: czynnościowe i przewlekłe choroby narządów wewnętrznych, zaburzenia krążenia, zaburzenia czynnościowe, zaburzenia zwyrodnieniowe oraz choroby kręgosłupa, stawów i tkanek miękkich, jak również stany pourazowe czy zaburzenia w funkcjonowaniu gruczołów wewnętrznych.

Masaż segmentarny jest zestawem odpowiednio dobranych chwytów i technik w celu oddziaływania na wszystkie tkanki, a także zmiany chorobowe.

Skuteczne efekty przyniesie tylko regularna terapia masażem. Zapisz się już teraz lub zadzwoń – chętnie udzielę odpowiedzi na nurtujące Cię pytania!