Dyskopatia to choroba zwyrodnieniowa dotykająca krążka międzykręgowego, czyli tzw. dysku. Dyskopatia jest jednym z najczęściej występujących chorób kręgosłupa. Jakie są jej objawy i w jaki sposób można ją leczyć?
Co to dyskopatia?
Zacznijmy od tego, czym jest krążek międzykręgowy, nazywany potoczenie dyskiem. Krążek międzykręgowy jest elastycznym elementem oddzielającym poszczególne kręgi kręgosłupa od siebie. Są rodzajem amortyzatorów, które znajdują się między kręgami i pomagają w absorpcji sił podczas ruchu. Dyskopatia jest klasyfikowana na
- Dyskopatię stabilną, w której pierścień włóknisty jest pęknięty, ale jego fragmenty nie wysuwają się na zewnątrz
- Dyskopatię niestabilną, w której fragmenty zewnętrznego pierścienia włóknistego dysku ulegają uszkodzeniu i wysuwają się na zewnątrz, uciskając przy tym na nerw lub rdzeń kręgowy.
Dyskopatia – przyczyny
Najczęstszą przyczyną występowania dyskopatii jest nadmierne obciążenie kręgosłupa lub utrzymywanie ciała w nieprawidłowej pozycji. Wady postawy, otyłość, brak aktywności fizycznej, anatomicznie zwężony kanał kręgowy czy uwarunkowania genetyczne to kolejne możliwości spowodowania dyskopatii.
Dyskopatia – jakie są jej objawy?
W dyskopatii są różne stadia zaawansowania choroby. Na samym początku może być to umiarkowany ból kręgosłupa (szczególnie w odcinku lędźwiowym), który występuje tylko po długotrwałym trzymaniu siedzącej pozycji, np. po całym dniu pracy siedzącej czy jeździe autem. Objawy te stopniowo mogą się zaogniać, aż do ostrego zespołu bólowego kręgosłupa, trwającego nawet kilka godzin. Do najczęstszych objawów dyskopatii zaliczamy:
- ból pleców lub karku, który może się nasilać podczas długiego siedzenia
- drętwienie lub mrowienie w kończynach (szczególnie w nogach), co może być spowodowane uciskiem na nerw
- osłabienie mięśni, szczególnie w kończynach dolnych
- problemy z koordynacją ruchów
- ograniczenie ruchomości w odcinku kręgosłupa, gdzie znajduje się uszkodzony dysk
Utrzymujące się dłużej niż 4-6 tygodni objawy warto skonsultować z lekarzem, a w przypadku silnego epizodu bólowego, który utrudnia funkcjonowanie, należy jak najszybciej udać się do lekarza.
W najbardziej zaawansowanym stadium, nieuniknione może okazać się leczenie operacyjne. W większości jednak przypadków leczenie opiera się na metodach zachowawczych. Zalicza się do niej leczenie za pomocą:
- terapii ułożeniowej,
- farmakologii
- fizykoterapii
- terapii manualnej
- tapingu, a także ćwiczeń rozciągających i wzmacniających
- fizjoterapią
Czy dyskopatię można leczyć fizjoterapią?
Popularnym rozwiązaniem jest fizjoterapia. Odpowiednio dobrana pod pacjenta, łagodzi, a nawet całkowicie eliminuje ból, zmniejsza napięcie w mięśniach, przywraca prawidłową ruchomość w danych segmentach ruchowych kręgosłupa, a także dąży do balansu mięśniowego. Podczas fizjoterapii, pacjent dodatkowo uczy się postaw chodzenia i siedzenia, które mniej obciążają kręgosłup. Prawidłowa postawa jest formą profilaktyki dyskopatii. Poza tym, podczas fizjoterapii, fizjoterapeuta dobiera dla pacjetnta ćwiczenia, które pozwalające zwiększyć ruchomość kręgosłupa.
Najważniejsze jest, by prowadzić fizjoterapię dopasowaną pod potrzeby i stan pacjenta. Jeśli zależy Ci na indywidualnym podejściu, to sprawdź ofertę Gabinet Masaż Gdańsk Piotr Harmoza i oddaj się w ręce specjalisty!