Przywracanie czucia powierzchniowego

25 listopada 2022

Jeśli cierpisz na zaburzenia czucia powierzchniowego, odpowiednim dla Ciebie rozwiązaniem będzie masaż, dostępny w miastach: Gdańsk, Gdynia, Sopot.

Czym jest czucie powierzchniowe?
To odbieranie bodźców przez receptory skórne. Za ich pomocą można poczuć dotyk, temperaturę i ból i odpowiednio wtedy zareagować. Niestety wiele dolegliwości zaburza działanie receptorów, a najczęstszą przyczyną są choroby pochodzenia neurologicznego.

W przebiegu tych chorób powstają uszkodzenia włókien nerwowych lub nawet ośrodków położonych pod skórą.

Jakie są zaburzenia czucia powierzchniowego?
Forma zaburzeń czucia zależy od rodzaju uszkodzenia układu nerwowego. Może to wywołać objawy ubytkowe, osłabienie lub utratę czucia, albo wręcz przeciwnie nadmierne odczuwanie bodźców, zwane przeczulicą. Istnieje także tzw. czucie spaczone, czyli parestezja.

Nasilenie objawów zaburzenia czucia może być różne, dlatego przed pierwszym zabiegiem niezbędne jest zapoznanie się z krótkim opisem choroby i dolegliwości. Jako doświadczony masażysta i fizjoterapeuta doskonale znam układ nerwowy człowieka oraz zagrożenia, jakie pojawiają się w przypadku choroby.

Objawy zaburzeń czucia:

reakcja bólowa na słaby dotyk;

wzmożone odczuwanie niskiej lub wysokiej temperatury;

piekący, stały ból i towarzysząca temu czerwona skóra, nadmierne pocenie, zmiany na paznokciach, skórze głowy, czy osłabienie włosów;

zmiana w odczuwaniu, np. zimne czujemy jako gorące;

odbiór bodźca po przeciwległej stronie ciała w stosunku do miejsca dotyku;

parestezja – mrowienie, kłucie, drętwienie, uczucie ciepła bądź zimna;

Jeżeli borykasz się z którymś z powyższych lub podobnym schorzeniem, to zapraszam na zabiegi, które wspomogą stabilizację w odbieraniu bodźców dotykowych. Tego typu masaż pomoże w odzyskiwaniu czucia i będzie wsparciem dla odbudowy receptorów.