Na czym polega masaż shiatsu? Skąd się wzięła ta technika masażu i co oznacza jego nazwa? Na jakie dolegliwości pomaga?
Skąd się wziął masaż Shiatsu?
Masaż Shiatsu pochodzi z tradycyjnej medycyny japońskiej. Jego nazwa oznacza po japońsku „ucisk kciukami”. Nazywa się go również masażem Zen Shiatsu. Zgodnie z zasadami medycyny japońskiej, ma on przywracać energię, regulować przepływ energii w ciele i pobudzić organizm do walki czynnikami, które wywołują chorobę. Jego tradycja ma aż 5000 lat, ale sama finalna technika została opracowana dopiero w XX wieku.
Masaż Shiatsu – na czym polega na technika?
Masaż shiatsu jest połączeniem współczesnych technik masażu, delikatnego rozciągania mięśni i akupresury. Często nazywa się go również masażem punktowym bądź akupunkturą bez igieł. W masażu Shiatsu chodzi o ucisk 12 szlaków energetycznych, w taki sposób by poziom energii w każdym z punktów był równomierny. Osoba masująca wykorzystuje do masażu całe palce, całe dłonie, przedramiona, łokcia, kolana i stopy. Osoba masowana najczęściej jest w pozycji leżącej (może być ewentualnie w pozycji siedzącej), a masażysta siada przy nich, by móc pracować siłą ciężkości swojego ciała. Masaż odbywa się na całym ciele bez stref intymnych, istnieje również wariant masażu oczu. Zabieg rozpoczynany jest od tylnych części ciała i od opracowania kręgosłupa, potem przechodzi się do przednich części ciała. Ta technika masażu przypomina relaksacyjny rytuał, który jednocześnie relaksuje i leczy.
Na co pomaga masaż Shiatsu?
Masaż Shiatsu jest szczególnie znany z tego, że skutecznie uwalnia od różnego rodzaju bólu. Prawidłowo wykonany ma obudzić organizm z czynnikami wywołującymi chorobę w organizmie. Jest zarówno leczniczy, jak i profilaktyczny. Shiatsu jest skuteczny m.in. podczas bólu głowy (nawet migren), pleców czy w przypadku naderwanych ścięgien. Poza tym ta technika zmniejsza napięcie w karku, szyi i barkach, reguluje funkcjonowanie układu hormonalnego, krążenia, krwionośnego i nerwowego. Skutecznie wpływa na nerwy bólowe czy bóle menstruacyjne.
Ten leczniczo-relaksacyjny masaż świetnie rozluźnia i wspomaga niwelowanie stresu zgromadzone w mięśniach i ścięgnach. Wspomaga leczenie bezsenności, poprawia koncentracje, dotlenia skórę i wzmacnia odporność. Jest również idealny dla osób po kontuzjach – przyspiesza regenerację.
Przeciwskazania do masażu Shiatsu
Z masażu Shiatsu nie możesz korzystać, jeśli masz: miażdżycę, nadciśnienie, choroby skóry, żylaki, choroby bakteryjne i wirusowe. Do przeciwwskazań należy również choroba nowotworowa, ostereoporoza oraz hemofilia. Ten rodzaj masażu nie jest też odpowiedni dla osób z żylakami, kobiet w ciąży oraz kobiet podczas miesiączki.
Pamiętaj, że każdy masaż zdrowotne efekty przynosi dopiero po regularnych zabiegach. Plan dalszych masaży ustalany jest po pierwszym masażu. Zapisz się już teraz i sprawdź, czy Shiatsu to masaż dla Ciebie!